14. 8. 2011

Brutal Assault 2011

    Píšu s minimálním odstupem, přibližně po sedmi hodinách spánku, co jsem se vrátil domů. Letošní akce měla pár novinek globálně i lokálně. Hlavní lokální změnou bylo, že jsem tentokrát jel sám a přespával na místě, což se původně jevilo jako výhoda, ale nakonec negativa převládla, přesto mi to nezabránilo se plně věnovat programu, defakto mi ani nic jiného nezbylo :D

ČTVRTEK
     Dorazil jsem na šestou hodinu odpolední, přesně ve chvíli, kdy hráli Unexpect. Letos jsem jel minimálně připraven, takže kapely co jsem neznal podle jména jsem vůbec netušil co hrají a to ani rámcově. A hle, první kapela a hned avantgarda, tak jsem si myslel, že mi to sedne. Sedlo by, kdyby měli trošinku kratší písničky. Housličky jim zněli pěkně po maďarsku, rytmy měli lehce kombinované, ale když to má tak 6 minut, tak už je to prostě moc. Při psaní a dohledávání odkazů jsem si našel, že jsem od nich slyšel 7 písniček, mea culpa.
Další kapelu Asphyx jsem slyšel jen z rychlíku, nějak mě nezaujali a po prozkoumání programu jsem shledal, že budou hrát Kreator, tak jsem to vzdal a šel si udělat hloubkový průzkum areálu. Rozvržení bylo skoro stejné, takže nebylo moc co objevovat. Novinka byl Monster stan, do kterého měl vstup pouze ten, kdo dostal pásku od nějakých hostesek, ale ověřené to nemám, nikde jsem je nepotkal. Meet and Greet se ze stanu přestěhovalo do haly jedné z budou v sdílelo tak společný vstup s kinem. Ale docela to vychytali, žádný incident s ucpáním průchodu a předbíháním ve frontě na podpisy jsem nezaznamenal.
  No pro mě se nachýlil čas vrátit se zpět, abych se kouknul na Suicidal Tendencies. Tuhle kapelu jsem znával z dob mého mládí, kdy jsem slýchával z různých směrů, že něco takového je. Takže jsem je už i viděl, tak moc očekávání jsem neměl, ale rozhodně překvapili. Zábavné americké HC. Nejvíc mě teda dostal bubeník, černoch co měl kozy jak Bob z Fight Clubu(nebyl zrovna nejhubenější) a vypadal, jako že ho museli na stage donést, nakládal docela solidně i jedno sólo si střihnul. Zbytek kapely to tam tradičně rozhopkal a na závěr i trošku přidělal vrásky Securtiťákům, když na stage pozvali své fanoušky přímo s hlediště. Pořídil jsem fotku, není moc kvalitní, přesto přikládám "malůvku", aby svědčila, aby svědčila.

No Motörhead jsem nějak nepobral, tedy spíše jejich zařazení do line-upu. Skočil jsem na ně kouknout, protože"je to kurva legenda". Lemmymu už táhne na sedmdesát, takže jsem nečekal nijak extra bouřlivou show, ale viděl jsem jen 3 postavy v mlze jak nakládají rock'n'roll. Nic k vidění, tak jsem si to šel poslechnout za roh k pivu :D
Druhý čtvrteční "papírový" headliner byli Morbid Angel, kdo čtete blog víte, že jsem se vyjadřoval k jejich novému albu z pohledu zklamaných fanoušků. Musím říct, že předčili mé očekávání, nových písniček bylo pár, ale ztratili se v nákladu osvědčených hitovek, které prostě mají. Fall from Grace, Rapture a God of Emptiness mi zavřeli hubu. David vypadal jako nadrženej čertík, stále mrskal jazykem, obracel oči v sloup, akorát mi přijde, že trochu flákal growling, ale to nikdy nebyla jejich hlavní deviza. Za sebe můžu říct, že jsem spokojen a přesouvám se na osobního headlinera dne: Septicflesh. Ačkoliv byl samotný výkon kapely dost přerušovaný samply (přišlo mi, že letos toho bylo podstatně víc než minule) a požadavky zpěváka na zvednutí rukou a dotazy jestli jsme připraveni, tak to byl docela solidní nátěr. Dočkal jsem se svého oblíbeného Unbelievera, poslechl si, jak jim jde naživo Vampire from Nazareth. Prostě paráda. Tím pro mě čtvrtek končí.

 PÁTEK
    Do areálu jsen dorazil, právě když Excrementory Grindfuckers dávali poslední kus: Final Grinddown. Přiznám se, že to je první a poslední kapela, která jde takhle ráno a má nabitej kotel leckdy víc než kapely z večerního programu. No z osatních kapel, co šli dopoledne mě nic nezaujalo, tak jsem pozevlil ulovil palačinku k snídani (a nikdy si ji už na fesťáku nedám, skončil jsem upatlanej úplně všude). No chtěl jsem vidět Benighted viděl jsem je, ale nějak extra mě to nevzalo, prostě to asi skončí ve škatulce "občas si to poslechnu na last.fm, když se to tam objeví".
Pak jsem si poslechl konec First Blood, což by mělo být nějaké veganské straight egde, ale asi bylo, chlapci na to vypadali.
Když jsem čekal na Ram-Zet tak vedle hrál Debustrol, po přivítání:"Tak se všichni userte!", jsem si mimoděk vzpomněl na jeden článek co o nich ve Sparku vyšel s názvem:"Nejsme primitivové", tak asi PR nebo co :D
A Ram-Zet můj vrchol dne, tahle partička se mi libí už delší dobu a první možnost se na ně podívat naživo? Bez debat luxusní show, přesné výkony, pohyb na jevišti bezva, komunikace s diváky a sladěný setlist. Doporučuje 5/5 nekrodémonů. Po setu jsem si pak ještě odlovil Ka, která se snažila někam projít a pořídil jsem si fotku, kterou jsem si zase zkazil tím, že se tvářím jako přirození (viním Jägermistera).

Zase menší pauzička a dorážím na Decapitated. Chlapci otevírají zlehýnka s Day 69. No nebudu kecat, byl to absolutní nářez. Z původní sestavy sice zbylo minimum, ale výkon naprosto přesvědčivý. Užil jsem si je, a rád se na ně podívám znovu.
Místo Atheist dorazili Gorod, inu nějakou techniku to chtělo, takže zastoupení vcelku solidní, na headbanging to moc nebylo ale, tohle je kapela spíše na rozvážnější  a klidný poslech.
Následovali finští sovětofilové KYPCK, kytara "Kalašnikov" a jednostrunná basa mě fakt dostali, bylo to houpavě tragické, zahráli Black Sabbath a celkově měli příjemný ukliďující setlist, což se docela hodilo před The Exploited. Což je další takový omyl v setlistu, ale to myslím v pozitivním slova smyslu. Původně jsem se obával, že natáhnou verbež, co bude dělat bordel, ta  však byla odrazena cenou vstupného, takže nakonec byl klídek. Exploited měli fakt výborné představení, vzpomněl jsem si na mládí, užil si Beat the Bastards a nechápavě koukal, když na konec zařadili hitovku Sex & Violence. Mírné punkové peklo :)
A zpátky do deprese, na stagei vystřídalo KYPCK veselí chlapci z Katatonia. Je to teda nějaký pátek co jsem je viděl, ale Renkse pěkně přibral, obávám se, že až je uvidím příště tak praskne :) Předvedli hlavně písničky z Night is the New Day, ale Ghost of the Sun si prostě nemohli dovolit vynechat a to je dobře. Bylo to trošku více uvzdychané, než by mi vyhovovalo, ale i tak si myslím, že se jim to povedlo.
The Dillinger Escape Plan jsem si zkouknul z  tribuny. Nejdřív jsem měl pocit, že na pódium vypustili bandu epileptickýh šimpanzů, co naprostou náhodou dávají na kytary mathcore. Velice živelné, nikdo ani chvilku nepostál, vzduchem lítaly kytary, zpěvák a dohromady to fakt dávalo nějaký smysl. Hodnotím pozitivně, ale být v první řadě bych se asi bál. :D
Satyricon jsem taktéž viděl z tribuny, protože když jsem viděl ten dav po Dillingerech, tak se mi ani nechtělo dolů. Hned po nástupu jkapely se publikum rozsvítilo displeji mobilů, foťáků a kamer, tak jsem se musel smát.
Celkově to byla skvělá show, Frost zuřivě rotoval hlavou i při náročnějších partech, Satyr vypadal jak transylvásnký aristokrat, setlist byl udělaný pěkně průřezově. Zazněly klasické hitovky Fuel for Hatred, Now Diabolical a Mother North, do toho kousky z posledního alba. Vše v naprosto profesionálním provedení a přitom to nebylo sterilní. Tím bych ten pátek tak nějak uzavřel

SOBOTA

   Sobotu jsem už tak nějak flákal. První co jsem viděl byli Kvelertak, norský punk, ale známe nory, bez špetičky tohlo "blek metálu" by to nebylo ono :) No pořádili v rámci mezí, na Dillingery to nemělo, ale na konstrukci pódia si zpěvák taky vyšplhal a na závěr si dal jeden mensší crowd-surfing. Ale hezky jim to šlapalo a bylo to zpěvné a skočné. Následovala menší oddechovka v podobě Exivious, taková über technika, sednul jsem si vedle stanoviště zvukaře a pěkně se zaposlouchal. Hrají bez vokálů spousta fíglů a kudrlinek, omluvili se, za to, že jsou nejměkčí kapela na fesťáku, ale hrát uměli, to se jim musí nechat.
Hop hop a pauza. Viděl jsem až Haemorrhage sympatická death grindová kapela letos neměla v hledišti tolik fanoušků v nemocničních hadrech jako minule, i tak na otázku:"Kdo je tady patolog?" jim odpověděl les rukou, zábavný grindík s krví zalitým zpěvákem, se spoustou gumových orgánů a evil sestřičkou za basou. Škoda toho sluníčka co mi pálilo do ksichtu.
Měli jsme menší zmatky s organizací nočního odjezdu, takže jsem viděl z Vader poslední 2 písničky: Black Sabbath a Reign of Blood :D No nic, utekli mi podruhé potřetí je snad stihnu.
No a následuje pro mě poslední kapela fesťáku Cryptopsy. Nový vokalist naživo docela přesně imituje Worma. Setlist byl sestaven převážně ze starších věcí, ale propašovali Worship your demons. No vzhledem k náloži toho co bylo kolem jsem jim to odpustil, možná bych zatleskal více, kdyby místo toho zahráli ještě Slit yout Guts, ale zase nemůžu mít všechno. Na konci naházeli do davu nějaká ta trička a CD, asi Flo usoudil, že je potřeba si udobřit radikální staromilce.
No, já se jen z dálky podíval na As I Lay Dying, přišli mi dost přeceňovaní. kdyby se přejmenovali na As I Die Screaming, tak by měli aspoň zábavnou zkratku. Chvílemi jsem měl pocit, že z pódia slyším Blink 182. No nic. Anathema byla jako minule zas jako přízrak z mlhy. Jelikož jsem už byl lehce unavený, tak jsem nechal odpočinout očím a hezky se zaposlouchal do tesklivých tónů.
Sepulturu jsem už párkrát viděl, a protože netrpím nostalgickými vzpomínkami na mládí s touto kapelou, tak jsem letos vynechal a šel šetřit achillovky na lavičku.
Při odchodu jsem si zběžně poslechl Triptykon a vážně se ptám:" Jak se to kurva liší od Celtic frost?", protože já fakt nevím. Opouštím Josefov.


Žádné komentáře:

Okomentovat